Monokrystaliczne i polikrystaliczne moduły słoneczne: co musisz wiedzieć
Podczas oceny modułów słonecznych pod kątem systemu fotowoltaicznego (PV) napotkasz dwie główne kategorie opcji paneli: monokrystaliczne moduły słoneczne (mono) i polikrystaliczne moduły słoneczne (poli). Oba typy modułów wytwarzają energię słoneczną, ale należy pamiętać o kilku kluczowych różnicach.
Chodzi o ogniwa…
Zarówno monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne moduły słoneczne pełnią tę samą funkcję w całym systemie fotowoltaicznym: wychwytują energię słoneczną i zamieniają ją w elektryczność. Oba są również wykonane z krzemu, który jest używany do modułów słonecznych, ponieważ jest to dobry, bardzo trwały element. Wielu producentów modułów słonecznych produkuje zarówno monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne.
Zarówno monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne moduły słoneczne mogą być dobrym wyborem dla twojego domu, ale istnieją kluczowe różnice między dwoma rodzajami technologii, które powinieneś zrozumieć przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie energii słonecznej. Główną różnicą między tymi dwiema technologiami jest rodzaj stosowanego krzemowego ogniwa słonecznego: monokrystaliczne panele słoneczne mają ogniwa słoneczne wykonane z jednego kryształu krzemu, podczas gdy polikrystaliczne panele słoneczne mają ogniwa słoneczne wykonane z wielu fragmentów krzemu stopionych razem.
Monokrystaliczne moduły słoneczne
Monokrystaliczne moduły słoneczne są ogólnie uważane za wysokiej jakości produkt fotowoltaiczny. Głównymi zaletami modułów monokrystalicznych są wyższa wydajność i bardziej elegancka estetyka.
Aby wytworzyć ogniwa słoneczne do monokrystalicznych modułów słonecznych, krzem formuje się w pręty i tnie na wafle. Tego rodzaju panele nazywane są „monokrystalicznymi”, aby wskazać, że stosowany krzem jest krzemem monokrystalicznym. Ponieważ ogniwo składa się z jednego kryształu, elektrony wytwarzające przepływ prądu elektrycznego mają więcej miejsca do poruszania się. W rezultacie moduły monokrystaliczne są bardziej wydajne niż ich odpowiedniki polikrystaliczne.
Polikrystaliczne moduły słoneczne
Polikrystaliczne moduły słoneczne mają generalnie niższą wydajność niż monokrystaliczne opcje, ale ich zaletą jest niższa cena. Ponadto polikrystaliczne moduły słoneczne mają raczej niebieski odcień zamiast czarnego odcienia monokrystalicznych moduły. Jednak nie ma to znaczącego wpływu na ich wydajność.
Polikrystaliczne moduły słoneczne są również wykonane z krzemu. Jednak zamiast używać pojedynczego kryształu krzemu, producenci topią razem wiele fragmentów krzemu, tworząc płytki dla panelu. Polikrystaliczne moduły słoneczne są również określane jako „multikrystalicze” lub krzem wielokrystaliczny. Ponieważ w każdej komórce jest wiele kryształów, elektrony mają mniej swobody. W rezultacie polikrystaliczne panele słoneczne mają niższe wskaźniki wydajności niż monokrystaliczne.
Które moduły są dla ciebie odpowiednie?
Oszczędzanie pieniędzy jest jednym z najlepszych powodów, dla których warto i niezależnie od tego, czy wybierzesz mono czy poli moduły słoneczne, obniżyć rachunki za prąd. Wybrana opcja sprowadza się do osobistych preferencji, ograniczeń przestrzennych i wybranej opcji finansowania.
Indywidualne preferencje: Jeśli kolor modułów słonecznych jest dla Ciebie ważny, pamiętaj, że monokrystaliczne i polikrystaliczne moduły słoneczne zwykle wyglądają inaczej na dachu. Typowy moduł monokrystaliczny będzie miał zwykle ciemniejszy czarny kolor, podczas gdy typowy moduł polikrystaliczny będzie miał bardziej niebieski kolor.
Ograniczenia przestrzeni: Powinieneś preferować bardziej wydajne moduły słoneczne, jeśli rozmiar twojego systemu fotowoltaicznego jest ograniczony ilością miejsca na dachu. Z tego powodu ponoszenie dodatkowych kosztów za bardziej wydajne monokrystaliczne moduły, które mogą pomóc zmaksymalizować produkcję energii elektrycznej, będzie miało sens w tym wyborze. Alternatywnie, jeśli masz dużo miejsca na dachu lub instalujesz instalację naziemną, wówczas polikrystaliczny o niższej wydajności może być bardziej ekonomiczną opcją.
Poli i mono w Polsce:
Większość firm oferująca wybrane opcje modułów chwali swoje moduły jako najlepsze i odpowiednie w polskich warunkach. W większości są to polikrystaliczne moduły. Można znaleźć wiele artykułów na temat „rozproszonego światła”, „zachmurzenia” i wiele innych „za” modułami polikrystalicznymi. Prawda jest taka, iż klimat się zmienia i Polsce mamy również gorące lata jak na południu Europy. Oznacza to mniejszą wydajność polikrystalicznych modułów które nie są tak odporne na gorąc jak monokrystaliczne, co za tym idzie i mniejsze uzyski. Po drugie, „zachmurzenie” i „lepsze uzyski w zimie” to marketingowe sztuczki. Biorąc pod uwagę cały rok produkcji, miesiące zimowe są najmniej interesujące dla systemu fotowoltaicznego.
Konkluzje: kto chce zapłacić mniej i nie dba o uzyski, kupi polikrystaliczne moduły. O monokrystalicznych modułach nie będziemy pisać więcej. Wybór należy do Państwa.